Awards

2017

  • Excellence in Russian, East European and Central European Studies Award (UCLA Department of Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures): Heleana Melendez, Kathleen Robbins
  • Clara and George Vajna Award for excellence in Hungarian studies Gyorgy Goloman, Shane Perez
  • Polish University Club at Los Angeles Scholarships: Natalia Dudek
  • American Council of Teachers of Russian Post-Secondary Russian Scholar Laureate Award: Thomas Galgani
  • Certificate in Russian Language and Culture for STEM majors: Leon Figueroa, Persia Goudarzi, Stephany Kim, Jeon-Wong Lee
  • Presentations selected for “UCLA Undergraduate Research Week”
    • Persia Goudarzi: “Alliances of the East: How the Interplay between NATO Enlargement and Russia’s Balance-of-Power Policy Has Undermined Western Interests”
    • Heleana Melendez: “Under their Roof: The Normalization of the Russian Mafia and its Effect on Russian Society”
    • Kathleen Robbins: “The Eurasianist Appeal: How Neo-Eurasianism Justifies Putin’s Foreign Policy”

UCLA Russian Flagship Program

  • Graduation from the UCLA Flagship (domestic): Julio Barragan, Taylor Freitas, Persia Goudarzi, Heleana Melendez, Eric Mendoza, Claire Pfitzinger
  • Continuing with the capstone year in Almaty, Kazakhstan: Thomas Galgani, Alexandra Guerrero, Stephany Kim, Kathleen Robbins
  • Boren Fellowship for year-long Russian language study overseas: Thomas Galgani, Alexandra Guerrero, Kathleen Robbins
  • Gilman Scholarship for summer study abroad (Almaty, Kazakhstan): Logan Kim
  • Critical Language Scholarship for summer study abroad (Vladimir, Russia): Persia Goudarzi
  • Flagship Scholarships for summer study of Russian: Nicole Bugrim, Evaristo Capalla, Megan Ford, Morgan Hansen, Logan Kim, Leanna Kramer, Melissa Miller, Brittany Minnis-Lemley
  • Stephen O. Lesser Russian Flagship Award For the Best Reflective Essay on a Summer Studying Russian Overseas (Summer 2016)
    • First place: Leslie Ro
    • Second place: Stephany Kim, Kathleen Robbins
    • Third place: Cameron Matthews

Winners in 18th Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian

  • Heritage Russian, Level 1, Silver Medal: Ekaterina Anoufrieva
  • Heritage Russian, Level 1, Bronze Medal: Ekaterina Clark, Khusnnora Saltybaldiyeva
  • Heritage Russian, Level 1, Honorable Mention: Svetlana Kalinina, Jeannette Fields
  • Heritage Russian, Level 2, Silver Medal: Nicole Bugrim
  • Heritage Russian, Level 2, Bronze Medal: Maxine Pokras
  • Heritage Russian, Level 4, Honorable Mention: Filipp Krasovsky
  • Heritage Russian, Level 5, Bronze Medal: Diana Artashesyan, Iana Kazantseva
  • Heritage Russian, Level 5, Honorable Mention: Olga Viter, Alexandra Yashina

Thirteen students participated in the Twentieth annual University of California Undergraduate Conference on Slavic and East/Central European Studies

  • Yana Demeshko: “A New Shadow Over the Kremlin: Reasons for Church and State Backing of the Muscovite Statue of St Vladimir”
  • Daniel Dobrin: “LGBT – A Story of Oppression and Attitudes”
  • Meagan Ford: “A Historical Analysis of United States Intervention in the Russian Civil War, 1917-1920”
  • Taylor Anthony Freitas: “Mistaken Identity: Why Realism Fails and Constructivism Succeeds to Understand Russia”
  • Persia Goudarzi: “Alliances of the East: How the Interplay between NATO Enlargement and Russia’s Balance-of-Power Policy Has Undermined Western Interests”
  • Cassidy Henry: “Vowel Harmony in Kazan Tatar”
  • Heleana Melendez: “Under their Roof: The Normalization of the Russian Mafia and its Effect on Russian Society”
  • Alejandro Sanchez Mosqueda: “Russian Injectable Narcotic Users and the Never-ending Cycle with the Medical Industry”
  • Lola Mitsuk: “Russian Science Fiction Space Cinema: From Unreality to Reality”
  • Mihai A. Popescu: “Decriminalizing Corruption in 2017: The Romanian Government’s Efforts to Escape Justice through Emergency Ordinance 13”
  • Kathleen Robbins: “The Eurasianist Appeal: How Neo-Eurasianism Justifies Putin’s Foreign Policy”
  • Samantha Yaghmaee: “Architecture in Budapest”
  • Sophia Yaghmaee: “Paul Erdős: The Story of a Man Who Loved Numbers”

 

2016

  • Excellence in Russian, East European and Central European Studies Award (UCLA Department of Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures): Daniela Bradvica and Yelena Muratova
  • American Council of Teachers of Russian Post-Secondary Russian Scholar Laureate Award: Yelena Muratova
  • Clara and George Vajna Award for excellence in Hungarian studies: Dalma Felenyi and Kristof Almasy
  • Milo Durojaiye Hungarian Heritage Award: Eniko Bihari, Samantha Yaghamae and Sophia Yaghamae
  • Polish University Club at Los Angeles Scholarships: Karolina Dudek (graduated), Natalia Dudek (continuing)
  • Fulbright English Teaching Assistant: Dante Matero
  • Undergraduate Research Scholarship: Dante Matero, Russian diaspora in Los Angeles

UCLA Flagship Awards

  • UCLA Russian Flagship Program, Graduation with National Russian Language Flagship certification: Yekaterina Belikov, Melanie Dalby, Amanda Marshall, Olivia Miller, Yelena Muratova, Hristiana Petkova, Braunny Ramirez, Clarissa Rodriguez, Annie Sundelson, Ryan Wauson
  • Graduation from Domestic Flagship Program: Dante Matero, Gulnur Tlegenov, Brenda Tinoco-Bravo, Nicole Tom
  • Capstone year in Russia, not graduated: Kathy Pham
  • Critical Language Scholarship for summer study in Russia: Alexandra Guerrero, Claire Pfitzinger
  • Summer Flagship Scholarships for summer study of Russian (Almaty, Kazakhstan), Leon Figueroa, Thomas Galgani, Alyssa Gee, Stephany Kim, Cameron Matthews, Eric Mendoza, Kipp Pasqual, Leslie Ro
  • ROTC scholarship for summer study of Russian: Kathleen Robbins (Air Force)
  • Stephen O. Lesser Russian Flagship Award For the Best Reflective Essay on a Summer Studying Russian Overseas
    • First prize: Dante Matero
    • Second prize: Brenda Tinoco

Winners in Seventeenth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian

  • Honorable Mention (Category B, Level 4): Liana Ghahramanyan
  • Honorable Mention (Category C, Level 1): Andrew Gorin
  • Honorable Mention (Category C, Level 2): Nicole Bugrim

Thirteen students participated in the 19th annual University of California Undergraduate Conference on Slavic and East/Central European Studies

  • Rafaela Bradvica: “The Future of Polish Democracy”
  • Sophia Kim: “The Silent Rebellion against Propaganda: Subversions in Socialist Realist Paintings during the Stalinist Era”
  • Cory Klingsporn: “Translating Dostoevsky’s Бесы: Shortcomings in Existing English-Language Translations”
  • Mila Meghan MacFarlane: “Selling Svetlana: Human Trafficking of Women in Contemporary Russia”
  • Bianca Malkoc: “Women in Yugoslavia”
  • Dante Matero: “West Hollywood’s ‘Little Russia’: An Inquiry into Cultural Heritage and the Jewish-Russian Immigrant Community”
  • Mihai Popescu: “Corruption in Romania: The National Anti-corruption Directorate’s (in)ability to Bring Corruption to Its Heels”
  • Braunny Ramirez: “Successes and Failures in Nuclear Disarmament: The Cases of Belarus, Kazakhstan and Ukraine”
  • Jennifer Reppenhager: “Putin’s Internal Power Struggle: ‘The Enemies of the People’”
  • Brenda Tinoco-Bravo: “Driven into Madness: The State of Psychiatry in the Russian Federation”
  • Gulnur Tlegenova: “Putin’s Popularity: Finding Answers Through Cultural Factors”
  • Nicole Tom: “The Colder War? A Threat Comparison of Russia and the Soviet Union”
  • Alexander Yelich: “Myth and Folklore in Serbian Culture”

2015

  • Excellence in Russian, East European and Central European Studies Award (UCLA Department of Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures): Daniela Bradvica and Yelena Muratova
  • American Council of Teachers of Russian Post-Secondary Russian Scholar Laureate Award: Yelena Muratov
  • Clara and George Vajna Award for excellence in Hungarian studies: Dalma Felenyi and Kristof Almasy
  • Milo Durojaiye Hungarian Heritage Award: Eniko Bihari, Samantha Yaghmaee and Sophia Yaghmaee
  • Polish University Club at Los Angeles Scholarships: Karolina Dudek (graduated), Natalia Dudek (continuing)
  • Fulbright English Teaching Assistant: Dante Matero
  • Undergraduate Research Scholarship: Dante Matero

UCLA Flagship Awards

  • Graduation with National Russian Language Flagship certification: Yekaterina Belikov, Melanie Dalby, Amanda Marshall, Olivia Miller, Yelena Muratova, Hristiana Petkova, Braunny Ramirez, Clarissa Rodriguez, Annie Sundelson, Ryan Wauson
  • Graduation from Domestic Flagship Program: Dante Matero, Gulnur Tlegenov, Brenda Tinoco-Bravo, Nicole Tom
  • Capstone year in Russia, not graduated: Kathy Pham
  • Critical Language Scholarship for summer study in Russia: Alexandra Guerrero, Claire Pfitzinger
  • Summer Flagship Scholarships for summer study of Russian (Almaty, Kazakhstan): Leon Figueroa, Thomas Galgani, Alyssa Gee, Stephany Kim, Cameron Matthews, Eric Mendoza, Kipp Pasqual, Leslie Ro
  • ROTC scholarship for summer study of Russian: Kathleen Robbins (Air Force)
  • Stephen O. Lesser Russian Flagship Award For the Best Reflective Essay on a Summer Studying Russian Overseas
    1. First prize: Dante Matero
    2. Second prize: Brenda Tinoco

Winners in Twelfth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest American Council of Teachers of Russian Honorable Mention

(Category B, Level 4)
  • Liana Ghahramanyan, University of California Los Angeles
(Category C, Level 1)
  • Andrew Gorin, University of California Los Angeles
Honorable Mention (Category C, Level 1)
  • Nicole Bugrim, University of California, Los Angeles

Thirteen students participated in the 19th annual University of California Undergraduate Conference on Slavic and East/Central European Studies

  • Rafaela Bradvica: “The Future of Polish Democracy”
  • Sophia Kim: “The Silent Rebellion against Propaganda: Subversions in Socialist Realist Paintings during the Stalinist Era”
  • Cory Klingsporn: “Translating Dostoevsky’s Бесы: Shortcomings in Existing English-Language Translations”
  • Mila Meghan MacFarlane: “Selling Svetlana: Human Trafficking of Women in Contemporary Russia”
  • Bianca Malkoc: “Women in Yugoslavia”
  • Dante Matero: “West Hollywood’s ‘Little Russia’: An Inquiry into Cultural Heritage and the Jewish-Russian Immigrant Community”
  • Mihai Popescu: “Corruption in Romania: The National Anti-corruption Directorate’s (in)ability to Bring Corruption to Its Heels”
  • Braunny Ramirez: “Successes and Failures in Nuclear Disarmament: The Cases of Belarus, Kazakhstan and Ukraine”
  • Jennifer Reppenhager: “Putin’s Internal Power Struggle: ‘The Enemies of the People’”
  • Brenda Tinoco-Bravo: “Driven into Madness: The State of Psychiatry in the Russian Federation”
  • Gulnur Tlegenova: “Putin’s Popularity: Finding Answers Through Cultural Factors”
  • Nicole Tom: “The Colder War? A Threat Comparison of Russia and the Soviet Union”
  • Alexander Yelich: “Myth and Folklore in Serbian Culture”

2014

  • Excellence in Russian, East European and Central European Studies Award (UCLA Slavic Department): Anica Petrović, Gladys Rivas
  • American Council of Teachers of Russian Post-Secondary Russian Scholar Laureate Award: Daniel Higuchi
  • Boren Fellowship for year-long study in Saint Petersburg: Daniel Higuchi
  • FLAS scholarship for year-long study in Saint Peterburg:Yelena Muratova, Braunny Ramirez
  • CLS scholarship for summer study Annie Sundelson (Ufa)

UCLA Flagship Awards

  • Graduation from the domestic program: Miles Devinny, Daniel Rosas
  • Capstone year in Peterbsurg, graduating in 2015: Yelena Muratova, Braunny Ramirez
  • Capstone year in Peterburg, graduating in 2014: Daniel Higuchi, Brandon LaVoppui, Gladys Rivas
  • Capstone graduate: Anna Bar

Flagship Scholarships for summer study in Russia

  • Summer study in Moscow: Roxana Chavarria, Jackson Deloach, Ryan Wauson
  • Summer study in Peterburg: Amanda Marshall, Olivia Miller
  • Summer study in Vladimir: Jordan Beasley, Melanie Dalby, Zhihao Wang

Winners in Twelfth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest; Topic: “An important decision in my life” (awarded by ACTL)

  • 2nd year Russian, Honorable Mention: Brenda Tinoco
  • 3rd year Russian, Second Place: Zhihao Wang
  • 3rd year Russian, Honorable Mention: Amanda Marshall, Annie Sundelson
  • 4rd year, “Slavic heritage category”: Hristiana Petkova
  • Heritage Russian, Level 1, Honorable Mention: Christina Sadoma, Mark Solovey
  • Heritage Russian, Level 2, Second Place: Maksimilian Sklyarov, Yekaterina Belikov

Students participating in the 17th annual University of California Undergraduate Conference on Slavic and East/Central European Studies

  • Matthew E. Borbon “”Consumer Goods with Wings: Three Women Authors in and above the Balkans”
  • Daniela Bradvica “Human Trafficking in Central and Eastern Europe”
  • Rafaela Bradvica “The Evolution of the Family Structure in Central and Eastern Europe in the Late 20th and Early 21st Centuries”
  • Miles Devinny “An Insight from Soviet Era to Today of Russia’s Internal Conflict”
  • Daniel Higuchi “Russia’s Relationship with the North Atlantic Treaty Organization: Perceived Imbalance and Inequality”
  • Porey Lin “Explaining Repression: How legislatures increase the likelihood of repression”
  • Yelena Muratova “Tracing the Trajectory of the Russian Gay/Lesbian Identity”
  • Dmitry Neronov “How Shall I Compare Thee?: Translating Shakespeare’s Sonnets into Russian”
  • Hristiana Petkova “Joseph Stalin, Winston Churchill, and Franklin Roosevelt: Miscommunication in an Age of Realism”
  • Marta Polovin “Taking to the Streets: A New Age of Expression in Belgrade”
  • Braunny Ramirez “Russia and North Korea’s Nuclear Program: Russia’s Policy towards North Korea’s Nuclear Program and its Response to the North Korean Crisis”
  • Gladys Rivas “A Comparative Analysis of El burlador de Sevilla and Каменный гость: How Character Development Can Change the Meaning of Death”
  • Daniel Rosas “The effect of Islam on Russian Society since 1991”
  • Nenad Sapungin “Serbia’s Potential Acquisition”
  • Maria Mirabella Spektor “Chekhov’s Depiction of Progressive Women in Nineteenth- Century Russia”
  • Ryan Wauson “Insecurity in Uncertain Times”

2013

Flagship Capstone Graduates who all achieved “Superior level”:

  • Dustin Chavkin (will be working at Goldman Sachs, Salt Lake City)
  • Derek Groom
  • Sydney Heller
  • Adelina Tomova

Domestic Flagship certificates:

  • Maia Kustin
  • Anna Bar
  • Sergei Neronov
  • Rashid Sharikov
  • Young Man Park
  • Elizabeth Shek

Scholarships:

  • Anna Bar – Boren (Capstone year in St. Petersburg)
  • Gladys Rivas – Gilman (Summer study in Russia)
  • Braunny Ramirez – Critical Language Scholarship (CLS) in Ufa
  • Brandon LaVoppui — Critical Language Scholarship (CLS) in Kazan

Summer study in Vladimir:

  • Lena Muratova
  • Nadia Riabkova
  • Gladys Rivas
  • Hristiana Petkova
  • Daniel Rosas
  • Miles Devinny
  • Daniel Haguchi
  • Katya Belikov

Summer study in Moscow:

  • Frankie Aguayo

Internships:

  • Daniel Rosas (American Embassy in Moscow, Fall 2013)
  • Lena Muratova (NBC Internships, Olympic Games, Sochi, February 2014)

Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian:

  • Third Place (Heritage Learners, Level 1) Inna Pinkhasova
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 1) Yelena Muratova
  • First Place (Heritage Learners, Level 3) Georgy Shatskiy
  • Third Place (Heritage Learners, Level 3) Tatiana Galushkina
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 3) Sara Miller

2012

Graduation from the UCLA Flagship Program:

  • Mariam, Hayk
  • Polina Mareninova
  • Mikael Miller
  • Sydney Heller
  • Derek Groom
  • Dustin Chavkin
  • Adelina Tomova

Admitted to the Flagship capstone program in Saint Petersburg:

  • Sydney Heller
  • Derek Groom
  • Dustin Chavkin
  • Adelina Tomova

Boren Fellowship recipient:

  • Derek Groom

Flagship Fellowship for the year long study in Saint Petersburg:

  • Sydney Heller
  • Derek Groom
  • Dustin Chavkin
  • Adelina Tomova

Year-long FLAS for study in Russia:

  • AdelinaTomova

Summer FLAS for study in Russia:

  • Anna Bar
  • Elizabeth Shek
  • Adelina Tomova

Summer Internship stipend (ITMO, St. Petersburg):

  • Sydney Heller

Flagship Scholarships (Summer study in Moscow and St. Petersburg):

  • Elizabeth Shek
  • Anna Bar
  • Adelina Tomova

Slavic Department awards:

  • Sydney Heller
  • Derek Groom

Graduate student awards:

  • Graduate Research Mentorship: Peter Winsky
  • Mellon Pre-dissertation and Graduate Student Research Mentorship: Sean Griffin
  • Lenart Travel to do research in the summer: Tonya Sergieff
  • Dissertation Year Fellowship: Naomi Caffe, Naya Lekht

Twelfth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian (Over 1300 participants). Topic: «О друге»

  • Gold Medal (Heritage Learners, level 3): Hasmik Stepanyan
  • Bronze Medal (Heritage Learners, Level 1): Nadezhda Riabkova
  • Bronze Medal (Non-Heritage Learners, Level 4): Sydney Heller
  • Bronze Medal (Heritage Learners, Level 3): Lilit Gabrielyan, Maia Kustin
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 1) MeaganMartin
  • Honorable Mention (Non-Heritаge Learners, level 2): Anahit Manoukian
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 4): Derek Groom
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 1): Caryn Zagaynov
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 3): Anastasia Lomova

2011

Scholar Laureate Award, American Council of Teachers of Russian:

  • Alyssa Haerle

Boren Fellowship recipient:

  • Alyssa Haerle

Flagship Fellowship foryear long study in Saint Petersburg:

  • Alyssa Haerle
  • Gideon Sandford

Year-long FLAS for study at UCLA:

  • Gideon Sandford – 2010-11
  • Fiona Hay – 2010-11
  • Derek Groom – 2011-12
  • Syd Heller – 2011-12

Summer FLAS:

  • Derek Groom

Flagship Scholarships (Summer study in Moscow and St. Petersburg):

  • Derek Groom
  • Syd Heller
  • Alyssa Haerle
  • Julius Berezin
  • Polina Mareninova
  • Dustin Chavkin

Twelfth Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian (Over 1300 participants). Topic: Что я люблю… [What I love…]

  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 2): Agape Deng, Second Year Russian
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 3): Derek Groom,Third Year Russian
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 2): Margo Gevorgyan
  • First Place (Heritage Learners, Level 3): Natalya Slobodyanyuk

2010

Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian Topic: Не имей сто рублей, а имей сто друзей (It’s better to have a hundred friends than a hundred rubles).

  • Third Place (Non-Heritage Learners, Level 1): Derek Groom
  • Honorable Mention Place (Non-Heritage Learners, Level 1): Jonathan Hurst
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 3): Krysztof Janisz
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 1): Anna Zvansky
  • Third Place (Heritage Learners, Level 2): Mariya Bunenko

2009

Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian Topics: 1) Человек, которого я люблю; 2) Место, которое я люблю.

  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 1: Lilit Mnatsakanyan
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 3): Rachel Stallman,
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 3): Brent Woo.

2008

Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian Topic: “Happy families are all alike; every unhappy family is unhappy in its own way.” Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждaя несчастливая семья несчастлива по-своему.”Anna Karenina, Lev Tolstoy

  • Second Place (Non-Heritage Learners, Level 3): Eric Swinn

2007

Annual National Post-Secondary Russian Essay Contest, American Council of Teachers of Russian Topic: Write a letter to a figure from Russian history or a hero (heroine) from Russian literature./ Напишите письмо историческому лицу или герою русской литературы.

  • First Place (Heritage Learners, Level 2): Natalya Berenshteyn
  • Second Place (Heritage Learners, Level 2): Pavel Gitnik
  • Second Place (Heritage Learners, Level 2): Romy Maxwell
  • Third Place (Heritage Learners, Level 2): Syuzanna Adamyan
  • First Place (Heritage Learners, Level 3): Maria Bogatyreva
  • Second Place (Heritage Learners, Level 3): Helen Braginsky
  • Honorable Mention (Non-Heritage Learners, Level 2): Courtney Seliverstova
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 2): Alla Bronshteyn
  • Honorable Mention (Heritage Learners, Level 3): Natalya Garber